Polecamy

Co słychać?

Ambasador Australii odwiedził lubuskie

Aktualności » Ambasador Australii odwiedził lubuskie

2016-09-09 16:17

W dniu 5 września województwo lubuskie odwiedził Ambasador Australii Pan Paul Wojciechowski. Przyjechał on do nas na zaproszenie Polish Chamber of Commerce Australia  (Polskiej Izby Handlowej z Australii) reprezentowanej przez viceprezesa Pana Tomasza Matysik. Panowie wspólnie spotkali się z włodarzami takich miast jak Sulechów, Zielona Góra oraz Nowa Sól.

            W Sulechowie przyjęto Ambasadora w SDK (Sulechowskim Domu Kultury kierowanym przez Pana Tomasza Furtak). Poruszone zostały tematy historyczne związane z regionem a w szczególności rozmawialiśmy o emigracji luterańskiej z 1838 roku która to wyruszyła z Klępska pod Sulechowem a docelowo dotarła do Australii. Emigranci przywieźli ze sobą szczepy winorośli które dały zaczątek Australijskich Winnic. Ustalono także iż jest możliwe nawiązanie współpracy kulturalnej w ramach organizowanych w Sulechowie imprez cyklicznych takich jak np. Festiwal Chopinowski.

            Kolejnym etapem wizyty była Zielona Góra. Tutaj Obaj Panowie spotkali się z Panią Marszałek Województwa Lubuskiego Panią Elżbietą Anną Polak. W trakcie spotkania omówiono przede wszystkim możliwości współpracy gospodarczej. Zasygnalizowano także, że na listopad jest zaplanowana wizyta przedstawicieli PCCA (Polsko-Australijskiej Izby Handlowej) z Australii, którzy spotkać się mają z przedsiębiorcami z województwa lubuskiego.

            Z Urzędu Marszałkowskiego nasi goście udali się do Ratusza na spotkanie z Prezydentem Zielonej Góry Januszem Kubickim. Pan Prezydent przedstawił na spotkaniu walory miasta i możliwości inwestycyjne.

            Kolejnym punktem wizyty był krótki wywiad na żywo w Winobraniowym Studiu Radia Zielona Góra 97,1 w trakcie którego  rozmawiano o naszym regionie i  możliwości jakie otwiera to pierwsze spotkanie.

            Na koniec Ambasador wraz z przedstawicielem PCCA udali się do Nowej Soli gdzie w Parku Interior gości przywitał wiceprezydent Pan Jacek Milewski. Na krótkim, ale bardzo merytorycznym spotkaniu Panowie Zbigniew Paruszewski (pełnomocnik Pana Prezydenta Tyszkiewicza do obsługi inwestorów) i Andrzej Matłoka (Prezes Parku Naukowo - Technologicznego INTERIOR) przedstawili możliwości gospodarcze i inwestycyjne miasta.

            W trakcie wizyty w lubuskim informowano wszystkie strony spotkań, że w czwartym kwartale bieżącego roku a dokładniej w listopadzie nasze województwo odwiedzą przedstawiciele PCCA. Przewidziane są spotkania przedsiębiorcami, którzy chcieliby się dowiedzieć czegoś więcej o Australii oraz Nowej Zelandii. Możliwościach i ograniczeniach związanych z eksportem oraz importem towarów i usług. Przedstawione zostaną możliwości przeprowadzenia misji wyjazdowych oraz badania rynku i innych potrzebnych działań które PCCA wraz z firmami i instytucjami po stronie Australijskiej oraz Polskiej jest w stanie zapewnić.

 

  • Dodaj link do:
  • wykop-pl
  • facebook.com
logo_kurier_gorzowski.png

                 

       Od autorów blogu:

 

       Założyliśmy blog wielu autorów - "Kurier Gorzowski" - aby za jego pośrednictwem, niejako w charakterze "kuriera" przekazywać Państwu istotne informacje z obszaru gmin powiatu gorzowskiego i sąsiednich powiatów. Liczymy również na Państwa pomoc w pozyskiwaniu ciekawych informacji z naszego regionu i zachęcamy do komentowania wpisów na naszym blogu.

                                                                                                                                                                                                                    autorzy Kuriera Gorzowskiego

info@kuriergorzowski.pl

W krzywym zwierciadle
Czy Gorzów powinien być "Wielkopolski" ?
Sonda