Polecamy

Co słychać?

Gminy proszą o przyłączanie się do sieci

Kategorie » Powiat Gorzowski » Gminy proszą o przyłączanie się do sieci

2015-06-12 06:41

Podgorzowskie gminy Związku Celowego Gmin MG-6 nakłaniają swoich mieszkańców do masowego  przyłączania się do nowo wybudowanej kanalizacji, wykonanej w ramach kończącego się projektu PWiK „Uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej na obszarze Związku Celowego Gmin MG-6”.

W ramach olbrzymiej  inwestycji Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji sp. z o.o. w Gorzowie Wlkp., za sumę 294 mln zł wykonano ponad 150 km nowych wodociągów i kanalizacji. Na terenie gmin MG-6 (Gorzowa Wlkp. oraz gmin Bogdaniec, Deszczno, Kłodawy, Lubiszyna i Santoka) powstała sieć wodociągowa oraz kanalizacyjno sanitarna wraz z przepompowniami. System rozbudowano i unowocześniono. Zmodernizowano stacje uzdatniania wody a także oczyszczalnię ścieków w Gorzowie.

Unia Europejska dofinansowała inwestycję w kwocie 118 mln zł.  Aby jednak pieniądze unijne zostały ostatecznie przyznane Unia wymaga osiągnięcie tzw. „efektu ekologicznego” w postaci przyłączenia się mieszkańców gmin do nowo powstałej sieci. Jeśli do końca roku 2015 efekt ekologiczny nie zostanie osiągnięty, Unia gminom pieniądze każe zwrócić  - w przypadku gminy Deszczno jest to prawie roczny budżet (21 000 000 PLN).

Wójtowie gmin MG-6 apelują o rozsądek i nie odkładanie budowy przyłączy na ostatnią chwilę. Wykonanie przyłączy na terenach prywatnych posesji (na własny koszt) jest obligatoryjne. Grzywna grozi tym, którzy  nadal będą korzystać z szamba. Poza tym wiele dróg przy posesjach po budowie wodociągu i kanalizacji jest zniszczonych. Ich  remonty nie mogą być dokończone, gdyż gminy czekają aż wszyscy mieszkańcy przyłączą się do sieci.

Wystarczy, że jeden mieszkaniec nie będzie chciał się przyłączyć, by prace remontowe zniszczonych dróg były spowolnione lub nawet wstrzymane, bo nie można dopuścić do niszczenia nowych dróg asfaltowych po to, żeby ktoś wykonał spóźnione przyłącze – pisze wójt Gminy Deszczno Paweł Tymszan na stronie Urzędu.

Mieszkańcy gmin Związku Celowego Gmin MG-6 na przyłączenie do sieci mają czas do końca października 2015 roku. ZLikwidowanie kilku tysięcy przydomowych szamb przełożyć się ma na poprawę stanu środowiska w Gorzowie i okolicy.

 

 Michał Woźniak

 

  • Dodaj link do:
  • wykop-pl
  • facebook.com
 

Komentarze

logo_kurier_gorzowski.png

                 

       Od autorów blogu:

 

       Założyliśmy blog wielu autorów - "Kurier Gorzowski" - aby za jego pośrednictwem, niejako w charakterze "kuriera" przekazywać Państwu istotne informacje z obszaru gmin powiatu gorzowskiego i sąsiednich powiatów. Liczymy również na Państwa pomoc w pozyskiwaniu ciekawych informacji z naszego regionu i zachęcamy do komentowania wpisów na naszym blogu.

                                                                                                                                                                                                                    autorzy Kuriera Gorzowskiego

info@kuriergorzowski.pl

W krzywym zwierciadle
Czy Gorzów powinien być "Wielkopolski" ?
Sonda