Polecamy

Co słychać?

Gorzów. Czy koniecznie Wielkopolski?

Archiwum » Gorzów. Czy koniecznie Wielkopolski?

2014-07-22 10:10

Temat usunięcia z oficjalnej nazwy miasta członu "wielkopolski" powraca co jakiś czas jak bumerang. Niewątpliwie budzi emocje. Mimo szacunku wobec przeciwników tego zabiegu, nie do końca potrafię zrozumieć upór w trwaniu przy obecnej, dwuczłonowej nazwie. Nie wiem, skąd wynika ten sentyment do "wielkopolskości", która nijak ma się do faktów historycznych.

Czy chodzi o emocjonalną przynależność do grona małych miejscowości, dla których człon przymiotnikowy w nazwie miasta jest powszechnie występującym: Ostrów Wielkopolski, Środa Śląska, Rawa Mazowiecka? Może przywiązanie do wielkopolskości wynika z niechęci do sąsiadów z południa? Tak na marginesie: przyjaciele z południa (historycznie) to bardziej Ślązacy niż Lubuszanie. Logicznego związku Gorzowa z Wielkopolską, mimo najlepszych chęci, nie potrafię dostrzec. Nie dostrzegli go także autorzy "długoterminowej strategii zarządzania marką Gorzów", sugerując odrzucenie "wielkopolskości" jako historycznie nieuzasadnionej i niemającej pokrycia w działaniach miasta. Uważam, że podejmując decyzje w sprawie nazwy miasta, należy kierować się logiką, nie emocjami.

Wiem, że mamy ważniejsze potrzeby: dziurawe drogi, tynki odpadające  z secesyjnych kamienic, słabą komunikację miejską, emigrację zarobkową młodych mieszkańców. Należy jednakże pamiętać, że trudno jest stworzyć nowy wizerunek miasta jeśli z uporem trzymamy się niepasujących do reszty ubioru …starych butów.

R.T.

  • Dodaj link do:
  • wykop-pl
  • facebook.com
 

Komentarze

logo_kurier_gorzowski.png

                 

       Od autorów blogu:

 

       Założyliśmy blog wielu autorów - "Kurier Gorzowski" - aby za jego pośrednictwem, niejako w charakterze "kuriera" przekazywać Państwu istotne informacje z obszaru gmin powiatu gorzowskiego i sąsiednich powiatów. Liczymy również na Państwa pomoc w pozyskiwaniu ciekawych informacji z naszego regionu i zachęcamy do komentowania wpisów na naszym blogu.

                                                                                                                                                                                                                    autorzy Kuriera Gorzowskiego

info@kuriergorzowski.pl

W krzywym zwierciadle
Czy Gorzów powinien być "Wielkopolski" ?
Sonda