Polecamy

Co słychać?

Kleszcze coraz bardziej groźne!

Kategorie » Powiat Gorzowski » Kleszcze coraz bardziej groźne!

2015-06-09 23:17

Kleszcze atakują! – alarmują każdego roku epidemiolodzy i dodają, że większość kleszczy żyjących w naszych lasach i miejskich parkach jest zakażona boreliozą,  groźną i przewlekłą chorobą, na którą dotąd nie wynaleziono szczepionki.

Średnio w Polsce na każde 100 tyś. osób zachoruje 33 (wskaźnik 33,12 w Polsce w roku 2013). Od kilku lat mówi się o epidemii zachorowań na boreliozę. Liczba zachorowań wzrasta  w zatrważającym tempie. W 2014 roku zanotowano ok. 13  tys. zarejestrowanych przypadków boleriozy w Polsce ale szacuje się, iż liczba niezgłoszonych zakażeń jest nawet czterokrotnie wyższa.

I w tym roku nie jest inaczej – w województwie lubuskim zachorowało od początku tego roku już 120 osób (najwięcej w południowej części województwa). W 2014 r. Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Gorzowie zanotowała 380 przypadków zachorowań. Na szczęście w powiecie gorzowskim wskaźnik zachorowania wynosi tylko ok. 12.

Przed nami lato, które spędzamy zwykle w lesie i nad wodą a jesienią wielu z nas uda się na grzyby lub ryby. Wielu z nas może „złapać” kleszcza szczególnie, gdy wchodząc do lasu nie mamy żadnej ochrony w postaci ubrania.

Co zatem zrobić by nie zachorować? Jeśli nie możemy osłonić swego ciała ubraniem, należy spryskać się środkami odstraszającymi owady. Warto też sprawdzić po powrocie do domu czy kleszcz nie zdołał wgryźć się we wrażliwe miejsca tj. pachwiny, pod kolanem, pod pachami i na goleniach.

Gdy znajdziemy u siebie kleszcza, istotne jest usunięcie go w ciągu doby przy pomocy pincety (ruchem okrężnym - smarowanie kleszcza i okolic ugryzienia maścią jest zabronione). Do lekarza należy udać się w przypadku złego samopoczucia - szczególnie, gdy pojawi się charakterystyczny rumień wokół ukąszenia (występuje u prawie połowy zakażonych).

W przypadku podejrzenia choroby i zdiagnozowania jej przez lekarza, należy podjąć leczenie antybiotykami. Objawy boreliozy są podobne do objawów grypy, stąd można chorować nieświadomie przez wiele lat. Nieleczona borelioza zagraża życiu uszkadzając ludzkie serce, mózg oraz stawy. Nieleczony pacjent trafia w końcu do szpitala, gdzie przy poprawnej diagnozie (która nie zawsze jest łatwa) zostaje podjęty leczeniu. Zdarza się jednak, że jest już za późno na powrót do zdrowia...

Niestety w środowisku chorych na boreliozę obserwuje się chorych o kulach, na wózkach inwalidzkich oraz w inny sposób niepełnosprawnych. To z jednej strony efekt bagatelizowanie objawów przez pacjentów ale z drugiej także niewłaściwa diagnoza lekarza oraz nieodpowiednie leczenie już zdiagnozowanej boleriozy. Gdyby pacjenci szybko zostali poddani odpowiedniemu leczeniu, wielu z nich mogło by dziś żyć normalnie.

Bądźmy więc ostrożni bo jak mówi mądre przysłowie "lepiej zapobiegać, niż leczyć"!

 

 

 

 Michał Woźniak

 

 

 

 

 

  • Dodaj link do:
  • wykop-pl
  • facebook.com
 

Komentarze

logo_kurier_gorzowski.png

                 

       Od autorów blogu:

 

       Założyliśmy blog wielu autorów - "Kurier Gorzowski" - aby za jego pośrednictwem, niejako w charakterze "kuriera" przekazywać Państwu istotne informacje z obszaru gmin powiatu gorzowskiego i sąsiednich powiatów. Liczymy również na Państwa pomoc w pozyskiwaniu ciekawych informacji z naszego regionu i zachęcamy do komentowania wpisów na naszym blogu.

                                                                                                                                                                                                                    autorzy Kuriera Gorzowskiego

info@kuriergorzowski.pl

W krzywym zwierciadle
Czy Gorzów powinien być "Wielkopolski" ?
Sonda