Polecamy

Co słychać?

Korzystajmy „z głową”

Archiwum » Korzystajmy „z głową”

2014-07-29 19:49

Unia Europejska, a przede wszystkim środki unijne, które Polska pozyskała w latach 2007- 2013, przyczyniły się do szybkiego skoku cywilizacyjnego naszego kraju. Gdy patrzę na inwestycje, które zrealizowano przy pomocy środków unijnych, to aż się serce raduje.

W naszym regionie wybudowano między innymi drogi S3 i A2. Drogi te skomunikowały nasz region z resztą Polski i z innymi krajami Europy. Pesymiści powiedzą: ,,Co to za drogi!… ja potrzebuję drogę typu „S” z Ferdkowa do Wilkowyj, bo tam raz w tygodniu jadę na targ”. Ktoś inny może powie: „Po co mi filharmonia…, ja wolę iść na koncert Shazy na Stadion Narodowy” (stadion również wybudowano ze środków unijnych). Wszystkim dogodzić się nie da… Myślę jednak, że nowe inwestycje „unijne” poprawiły komfort życia większości Polaków. Obecnie w naszym regionie a także w całym kraju  bezrobocie spada, płaca minimalna rośnie, a średnie krajowe wynagrodzenie przekroczyło 4 tyś zł - mimo światowego kryzysu.

Trzeba się zastanowić, ile więcej można by było zrobić, gdyby dotacje UE trafiły do nas w czasach światowego bumu gospodarczego, a nie w czasie kryzysu. Ktoś powie, że pieniądze z UE uratowały nasz wzrost gospodarczy. Inny stwierdzi, że dostajemy mniej niż pozostałe kraje Unii a negocjacje z lat 2006-2007 można wyrzucić do śmieci. Być może tak jest... Poprzednie rozdanie środków pomocowych negocjowała inna koalicja rządowa, aniżeli obecnie rządząca. Ta obecna faktycznie wynegocjowała więcej środków mimo tego, że poziom życia w naszym kraju znacznie się podniósł , a poziom życia jest jednym z czynników określających wysokość przyznanej pomocy (Nasz region też otrzymał rekordową kwotę do wykorzystania).

Jeśli  przyjrzymy się krajom Unii Europejskiej, które tak jak Polska dostają ze wspólnej kasy więcej, niż do niej wpłacają, to nie możemy się zgodzić z twierdzeniem, że właśnie ten fakt  uratował nasz wzrost gospodarczy. Inne kraje unijne, które także otrzymywały więcej niż same wpłacały do budżetu unijnego, były w tym samym czasie pogrążone w kryzysie i cofały się w rozwoju. Trzeba zastanowić się czyja to zasługa - może samorządów terytorialnych poszczególnych szczebli, może przedsiębiorców, może rządów  Platformy, a może banków, które chętnie udzielają kredytów naszym samorządom. Pewne jest jednak to, że zobowiązania będzie trzeba spłacić, obiekty wybudowane utrzymać, a składkę do wspólnej kasy UE płacić większą niż dotychczas. Zrobią to nasze dzieci, a nie burmistrzowie, czy wójtowie. Unia też nie pomoże w spłacie zobowiązań (może troszeczkę) - mamy przecież przykład Grecji czy Portugali. 

Pieniądze przyznane nam na lata 2014-2020 wydajmy rozsądnie, nie zadłużajmy samorządów, inwestujmy w nowe technologie, w infrastrukturę, w edukację na każdym szczeblu a  nie tak jak chcą niektórzy, tylko w  średnie szkolnictwo zawodowe. 

Zapytaliśmy mieszkańców naszego regionu o to, jak oceniają wydatkowanie środków unijnych w minionych latach i co powinno być jeszcze zrobione w naszym regionie przy pomocy pieniędzy unijnych. Odpowiedzi te zgodne były z moimi przemyśleniami. 

 

Marian Kielec, mieszkaniec Witnicy:

„Powinniśmy środki unijne zainwestować przede wszystkim w infrastrukturę drogową.

W minionych latach dużo zostało zrobione ale trzeba wiele jeszcze w tej kwestii zrobić.

Ponad to należy przygotować szeroko pojętą infrastrukturę dla potencjalnych inwestorów, ponieważ tylko w ten sposób możemy ich

zachęcić do inwestowania na naszym terenie”

 

 

 

     Marcin Cyganiak, mieszkaniec gminy Bogdaniec:

  „W mojej ocenie inwestycje powinny być skierowane w rozwój nowoczesnych  technologii i w edukację.

  Wiele w tej dziedzinie życia zrobiono ale nadal szkolnictwo jest niedofinansowane

  Szczególną opieką w dziedzinie nowoczesnych technologii należy objąć program rozwoju obszarów wiejskich, ponieważ na      obszarach

  wiejskich drzemie ogromny, niewykorzystany i niedofinansowany potencjał".

 

 

 

Sylwester Wojciuszkiewicz, mieszkaniec gminy Lubiszyn.

„Więcej środków unijnych powinno być przekazane do sektora prywatnego.

To głównie przedsiębiorcy wypracowują dochód narodowy,dają miejsca pracy i odprowadzają podatki do skarbu państwa.

Dzięki pieniądzom unijnym staną się bardziej konkurencyjni i będą bardziej wydajni.

Szczególną pomocą należy objąć  rolnictwo i te podmioty, które produkują na eksport"

 

 

 

  

  Maciej Nawrocki, mieszkaniec Gorzowa Wlkp.

  ,,Przede wszystkim środki zewnętrzne powinny być wydatkowane racjonalnie.

  Równomierna lokacja w każdą dziedzinie życia pozwoli na stabilny rozwój naszego regionu,

  zarówno w sektorze prywatnym jak i publicznym.

  A dla naszego powiatu, bardzo istotne jest wybudowanie nowego mostu w Kostrzynie. Ta inwestycja pozwoli na szybszy

  rozwój nie tylko Kostrzyna nad Odrą ale całego powiatu gorzowskiego i sąsiadujących z nim terenów

 

 

 

 

 

Michał Woźniak

 

  • Dodaj link do:
  • wykop-pl
  • facebook.com
 

Komentarze

logo_kurier_gorzowski.png

                 

       Od autorów blogu:

 

       Założyliśmy blog wielu autorów - "Kurier Gorzowski" - aby za jego pośrednictwem, niejako w charakterze "kuriera" przekazywać Państwu istotne informacje z obszaru gmin powiatu gorzowskiego i sąsiednich powiatów. Liczymy również na Państwa pomoc w pozyskiwaniu ciekawych informacji z naszego regionu i zachęcamy do komentowania wpisów na naszym blogu.

                                                                                                                                                                                                                    autorzy Kuriera Gorzowskiego

info@kuriergorzowski.pl

W krzywym zwierciadle
Czy Gorzów powinien być "Wielkopolski" ?
Sonda