Polecamy

Co słychać?

Miliony na inwestycje w ramach ZIT

Kategorie » Województwo lubuskie » Miliony na inwestycje w ramach ZIT

2015-08-04 13:17
  • fot. Dorota Świderska / lubuskie.pl
    fot. Dorota Świderska / lubuskie.pl

W dniu wczorajszym samorząd wojewódzki oraz prezydenci Gorzowa i Zielonej Góry podpisali porozumienie wprowadzające tzw. Zintegrowane Inwestycje Terytorialne, w skrócie „ZIT-y”.

ZIT jest nowym narzędziem realizacji unijnej polityki spójności, ukierunkowanym na duże miasta wraz z przyległymi gminami. To także nowy sposób współpracy samorządów różnego szczebla, gdzie marszałek województwa, miasta wojewódzkie oraz gminy wchodzące w skład „obszarów funkcjonalnych” tych miast, wspólnie ustalają cele i wskazują wspólne przedsięwzięcia do realizacji.

Na podstawie opracowanych wcześniej strategii, ZIT-y będą służyć rozwiązywaniu problemów gospodarczych, społecznych, klimatycznych, środowiskowych i demograficznych na terenie miast i przyległych gmin.

Gorzów jest na etapie finalizowania strategii ZIT. Do miasta i sąsiednich gmin ma trafić 49 mln EUR. Środki pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego - Lubuskie 2020. 

Dzięki tym środkom zyskają całe obszary funkcjonalne, czyli także gminy wokół stolic – mówiła marszałek Elżbieta Polak podczas konferencji.

Miejski Obszar Funkcjonalny Gorzowa Wlkp. tworzą Miasto Gorzów Wielkopolski - (rdzeń obszaru funkcjonalnego), oraz gminy Kłodawa, Santok, Deszczno i gmina Bogdaniec.

 

M.W.

  • Dodaj link do:
  • wykop-pl
  • facebook.com
 

Komentarze

logo_kurier_gorzowski.png

                 

       Od autorów blogu:

 

       Założyliśmy blog wielu autorów - "Kurier Gorzowski" - aby za jego pośrednictwem, niejako w charakterze "kuriera" przekazywać Państwu istotne informacje z obszaru gmin powiatu gorzowskiego i sąsiednich powiatów. Liczymy również na Państwa pomoc w pozyskiwaniu ciekawych informacji z naszego regionu i zachęcamy do komentowania wpisów na naszym blogu.

                                                                                                                                                                                                                    autorzy Kuriera Gorzowskiego

info@kuriergorzowski.pl

W krzywym zwierciadle
Czy Gorzów powinien być "Wielkopolski" ?
Sonda