Polecamy

Co słychać?

Rocznica Karty Dużej Rodziny

Kategorie » Gorzów Wlkp. » Rocznica Karty Dużej Rodziny

2015-06-07 22:17

W czerwcu mija rok od wprowadzenia ogólnopolskiego programu rządowego dla rodzin wielodzietnych. Czas pokazał, że Karta Dużej Rodziny przyjęła się, gdyż stale rośnie ilość zarówno propozycji, jak i rodzin z nich korzystających.

Od stycznia 2015 roku Karta Dużej rodziny zyskała rangę ustawy. Zwiększyła się tym samym oferta ulg i zniżek. Pojawiły się zniżki kolejowe dla dorosłych członków rodzin wielodzietnych oraz zniżki opłat paszportowych. Ponadto rodziny wielodzietne zostały zwolnione z opłat za wstęp do parków krajobrazowych.

Karty Dużej Rodziny oferuje ulgi i zniżki ponad 680 firm i instytucji. Szeroka oferta partnerów cały czas się rozwija, a tworzą ją podmioty z wielu branż: spożywczej, odzieżowej, paliwowej, kulturalnej, rekreacyjnej, edukacyjnej i wiele innych. Do tej pory wydano w lubuskiem około 1.666 Kart Dużej Rodziny, co oznacza, że otrzymała ją już 1/3 uprawnionych.

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej sugerowało, by punktami przyjmowania wniosków o wydanie Karty Dużej Rodziny były właściwe urzędy miast i gmin. Jednak pojawiła się też informacja, że miejsce właściwe może być podległe władzom lokalnym i tym sposobem w wielu miejscach w Polsce o kartę rodziny wielodzietnej trzeba się ubiegać w ośrodkach pomocy społecznej.

Karta Dużej Rodziny przysługuje rodzinom wielodzietnym, a więc takim, które mają przynajmniej trójkę dzieci. Wysokość dochodów jest nie istotna. Karta wydawana jest bezpłatnie. Firmy i instytucje, które chcą zostać partnerem ogólnopolskiego programu, powinny wypełnić formularza znajdujący się na stronie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.

W Gorzowie Wielkopolskim  program Karty Dużej Rodziny także funkcjonuje. Przed dwoma tygodniami radni przyjęli informację o realizacji Karty Dużej Rodziny za rok 2014. Okazało się, że z oferty skorzystało 500 rodzin, czyli około 2500 osób. Jest to niezły wynik, gdyż w zeszłym roku w Gorzowie odnotowano blisko 1000 rodzin wielodzietnych, z czego ponad 700 rodzin z trojgiem dzieci, prawie 200 z czworgiem i 150 z pięciorgiem i większą liczbą dzieci.

Program Karta Dużej Rodziny ma być narzędziem promującym i wspierającym funkcjonowanie rodzin wielodzietnych w mieście oraz upowszechniającym model rodziny wielodzietnej. Funkcjonowanie Karty pozwoli na kreowanie pozytywnego wizerunku rodziny wielodzietnej oraz zwiększy szanse rozwojowe dzieci i młodzieży z tych rodzin. Miasto uczestnicząc w programie pokazuje, że rozumie jak ważną pracę wykonują rodzice, wychowując dzieci (zwłaszcza wiele).

 

                                                       mag

 

  • Dodaj link do:
  • wykop-pl
  • facebook.com
 

Komentarze

logo_kurier_gorzowski.png

                 

       Od autorów blogu:

 

       Założyliśmy blog wielu autorów - "Kurier Gorzowski" - aby za jego pośrednictwem, niejako w charakterze "kuriera" przekazywać Państwu istotne informacje z obszaru gmin powiatu gorzowskiego i sąsiednich powiatów. Liczymy również na Państwa pomoc w pozyskiwaniu ciekawych informacji z naszego regionu i zachęcamy do komentowania wpisów na naszym blogu.

                                                                                                                                                                                                                    autorzy Kuriera Gorzowskiego

info@kuriergorzowski.pl

W krzywym zwierciadle
Czy Gorzów powinien być "Wielkopolski" ?
Sonda