Polecamy

Co słychać?

Rozmowa z Maciejem Nawrockim

Archiwum » Rozmowa z Maciejem Nawrockim

2014-10-20 16:51

Redakcja: Panie Macieju, proszę opowiedzieć o obecnej sytuacji powiatu. Mam tu na myśli przede wszystkim gospodarkę, ale również inne dziedziny życia społecznego...

Maciej Nawrocki: Takie pytanie powinien Pan zadać staroście, a nie mnie.  Nie jest przecież tajemnicą, że obecny zarząd powiatu gorzowskiego boryka się z problemami finansowymi. Nierozwiązana pozostaje między innymi kwestia roszczeń byłych pracowników i kontrahentów kostrzyńskiego szpitala. Pracownicy ci mają zasadne pretensje do władz powiatu o zaniechania w przedmiocie ich roszczeń. Wiemy również, że obecny zarząd pracuje nad uregulowaniem płatności, wobec osób fizycznych i podmiotów gospodarczych. Szkoda tylko, że zarząd ten szczególną troskę w kwestii kostrzyńskiej lecznicy wykazuje dopiero teraz, czyli przed wyborami.

Red.: Ok, przejdźmy od spraw finansowych do innych, istotnych płaszczyzn.

M.N.: Bardzo zależy nam na rozwoju powiatu. Zarówno pod względem infrastruktury jak i kultury, sportu czy edukacji. Stworzyliśmy przecież program obywatelski. To nie jest nasze widzimisię, to wynik współpracy ze stowarzyszeniami, fundacjami i pojedynczymi mieszkańcami powiatu. W związku z tym nie widzę innej możliwości jak odpowiedzenie na te postulaty i zrealizowanie ich poprzez ciężką pracę, przez całą kadencję. Lekko nie będzie, ponieważ zaciągnięte przez poprzednie zarządy zobowiązania należy spłacić. Jednak nie będziemy zrzucać odpowiedzialności na nich. Dlatego nie obiecujemy przysłowiowych „gruszek na wierzbie”, ponieważ jesteśmy odpowiedzialni za słowo.

Red.: Wróćmy do kwestii gospodarki, bo to ona jest przecież motorem napędowym wszystkich działań. Także, tych z dziedziny sportu czy kultury i edukacji...

M.N.: Tak, to prawda. Dlatego główny nacisk położymy na rozwój gospodarczy. Rozwój gospodarki ma dotyczyć nie tylko wybranych gmin w powiecie gorzowskim. Będziemy starali się, żeby wszystkie gminy pod tym względem rozwijały się równomiernie. Bo tylko zrównoważony rozwój pozwoli na tak zwany „skok do przodu”. Niektóre komitety wyborcze mówią o wybranych miejscowościach, dla mnie nie ma różnicy czy ktoś mieszka w Kostrzynie nad Odrą, Witnicy czy w gminie Lubiszyn. Tylko poprzez spójny rozwój i bliską współpracę pomiędzy gminami, a powiatem możemy osiągnąć sukces.

Red.: A co w Pana rozumieniu będzie sukcesem naszego powiatu?

M.N.: Sukcesem będzie zmniejszenie bezrobocia, wzrost średniej płacy, rozbudowa infrastruktury (nie tylko drogowej). Wsparcie finansowe kultury, oświaty i sportu. Są gminy, które mają zdecydowanie lepszą lokalizację i łatwiej jest przyciągnąć do nich potencjalnych inwestorów.

Red.: Co Pan rozumie w takim razie przez zrównoważony rozwój?

Są w powiecie gminy, którym dzięki lepszemu położeniu jest łatwiej np. przyciągnąć inwestorów. Istotą jest, aby te gminy gdzie położenie jest mniej atrakcyjne (gmina Santok, gmina Lubiszyn) również mogły cieszyć się z powstających tam firm i przedsiębiorstw. Przy bliskiej współpracy samorządów gminnych uda nam się to osiągnąć.

Red.: Panie Macieju, czy uważa Pan w związku z tym, że mniejszą uwagę należy poświęcić gminie Deszczno czy gminie Bogdaniec?

M.N.: Absolutnie nie. Kluczem jest budowa nowego  mostu w Kostrzynie nad Odrą. Wówczas będzie to jeden z wielu bodźców, które ożywią gospodarkę naszego powiatu. To, że gmina Kłodawa jest położona blisko Gorzowa i trasy szybkiego ruchu S3 nie znaczy, że przedsiębiorcy eksportujący swoje produkty do zachodniej Europy nie skorzystają z przeprawy na Odrze w Kostrzynie, a to przysłuży się wszystkim gminom w powiecie. Będziemy się starali wykorzystać atuty każdej gminy z osobna i promować je nie tylko w województwie, ale również w Polsce i Europie. O miejscowościach zlokalizowanych na terenie powiatu musi być po prostu głośno, w dobrym tego słowa znaczeniu. Po prostu, mojemu sercu bliskie są wszystkie gminy wiejskie takie jak Santok, Lubiszyn, Kłodawa, Bogdaniec, Deszczno, a także miasta - Witnica czy Kostrzyn.

Red.: Dziękuje za rozmowę.

 

M.N. Dziękuję.

 

S.C

  • Dodaj link do:
  • wykop-pl
  • facebook.com
 

Komentarze

logo_kurier_gorzowski.png

                 

       Od autorów blogu:

 

       Założyliśmy blog wielu autorów - "Kurier Gorzowski" - aby za jego pośrednictwem, niejako w charakterze "kuriera" przekazywać Państwu istotne informacje z obszaru gmin powiatu gorzowskiego i sąsiednich powiatów. Liczymy również na Państwa pomoc w pozyskiwaniu ciekawych informacji z naszego regionu i zachęcamy do komentowania wpisów na naszym blogu.

                                                                                                                                                                                                                    autorzy Kuriera Gorzowskiego

info@kuriergorzowski.pl

W krzywym zwierciadle
Czy Gorzów powinien być "Wielkopolski" ?
Sonda