Polecamy

Co słychać?

RSO poinformuje nas o nadchodzącym zagrożeniu

Kategorie » Województwo lubuskie » RSO poinformuje nas o nadchodzącym zagrożeniu

2015-05-29 20:48
  • fot. Lubuski Urząd Wojewódzki
    fot. Lubuski Urząd Wojewódzki
  • fot. Lubuski Urząd Wojewódzki
    fot. Lubuski Urząd Wojewódzki

Województwo lubuskie jest pierwszym w Polsce regionem, w którym został wdrożony system alarmowy zwany Regionalnym System Ostrzegania - w skrócie RSO.

W piątek Minister Administracji i Cyfryzacji Andrzej Halicki odwiedził Lubuski Urząd Wojewódzki w ramach rządowego programu promującego przedsięwzięcie. Podczas spotkania Wojewoda Lubuski Katarzyna Osos zwróciła uwagę na to, iż system RSO daję możliwość podjęcia działań zapobiegawczych, które ograniczą negatywne skutki różnych zdarzeń.

Regionalny System Ostrzegania to usługa powiadamiania obywateli danego regionu o nadchodzącym zagrożeniu. Dzięki RSO mieszkańcy lubuskiego, którzy mają dostęp do Internetu, telewizji publicznej lub pobrali bezpłatną aplikację na telefon komórkowy będą poinformowani o nadciągających zagrożeniach - klęskach żywiołowych, zdarzeniach na drogach itp. . Poprzez RSO można także pobrać poradnik postępowania w sytuacjach kryzysowych.

RSO ułatwia również pracę policji i straży pożarnej. Służby te są w stanie sprawnie przekazać niezbędne informacje danej grupie odbiorców. System jest nadzorowany przez Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego.

System RSO jest zarządzany z jednego miejsca, właśnie z urzędu wojewódzkiego. Dlatego komunikaty pojawiające się w aplikacji są sprawdzone i dotyczą tylko istotnych zdarzeń. Nie będzie tam ostrzeżeń dotyczących, utrudnień na drogach czy przymrozków. Natomiast w zbliżające się wakacje RSO pozwoli dotrzeć z informacją np. o bezpiecznych kąpieliskach czy zbliżających się zagrożeniach, takich jak podtopienia czy bardzo silne wiatry - powiedział minister Andrzej Halicki

Od 1 stycznia aplikację na telefon pobrało nieco ponad tysiąc sześćset osób. To niewiele. Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji chce rozbudować system i planuje wprowadzić w drugiej połowie roku (od 1 lipca) możliwość powiadamiania o zagrożeniu poprzez SMS przychodzący bezpośrednio na telefon.

Od początku działania RSO w rejonie, tj. 2013 roku, pojawiło się 450 ostrzeżeń, informacji i komunikatów (w tym 86 - ostrzeżeń meteorologicznych, 7 – ostrzeżeń hydrologicznych, 350 – informacji drogowych i 7 komunikatów wojewody).

 

 

Michał Woźniak

 

  • Dodaj link do:
  • wykop-pl
  • facebook.com
 

Komentarze

logo_kurier_gorzowski.png

                 

       Od autorów blogu:

 

       Założyliśmy blog wielu autorów - "Kurier Gorzowski" - aby za jego pośrednictwem, niejako w charakterze "kuriera" przekazywać Państwu istotne informacje z obszaru gmin powiatu gorzowskiego i sąsiednich powiatów. Liczymy również na Państwa pomoc w pozyskiwaniu ciekawych informacji z naszego regionu i zachęcamy do komentowania wpisów na naszym blogu.

                                                                                                                                                                                                                    autorzy Kuriera Gorzowskiego

info@kuriergorzowski.pl

W krzywym zwierciadle
Czy Gorzów powinien być "Wielkopolski" ?
Sonda