Polecamy

Co słychać?

W Ługach znów zapłonęła Watra

Kategorie » Powiat strzelecko-drezdenecki » W Ługach znów zapłonęła Watra

2015-07-28 22:57

Wieś Ługi jest znanym ośrodkiem kultury Łemkowskiej. W dniach 24-25 lipca w miejscowości Ługi koło Dobiegniewa, odbyła się XXV Łemkowska Watra.

"Watra" - czyli ogień (ognisko), od lat towarzyszy kulturze łemkowskiej, którą na ziemie lubuską przywieźli nasi dziadkowie z gór. Łemkowska Watra w Ługach, to czas corocznych, ważnych dla Łemków spotkań rodzinnych, międzypokoleniowych i przyjacielskich. Dzięki wspólnej zabawie i śpiewie tworzy się dobrosąsiedzkie relacje między kulturą napływową z południowej części Polski a resztą zamieszkałej w regionie zachodzniej Polski ludności. Poznaje się również specyfikę naszej regionalnej kultury i historii, która jest mieszanką różnych wpływów - w tym kultury rusińskiej i ukraińskiej. Wielu Łemków, wysiedlonych w latach 1946-47 na obszar zachodniej i pólnocnej Polski, stara się pielegnować swoją odrębność etniczną i kulturową dzięki takim inicjatywą jak łemkowskie "Watry" odbywające się w wielu miejscach naszego kraju.

Łemkowską Watrę w Ługach opanowały młode, energiczne zespoły, m.in. NADIJA, CoolBABA, THE UKRAINIAN FOLK, a do zabawy przygrywał DEMAJ. Podczas oficjalnego otwarcia Watry zaprezentowała się niemiecka orkiestra Spielmannszug TuS Esingen Tornesch. Swój taneczno-śpiewaczy program przedstawiła ŁASTIWOCZKA z Przemkowa. Wystąpiła też najmłodsza muzyczna grupa LEMKO TOWER JUNIOR.

Zza zachodniej granicy przyjechał tradycyjny zespół HORYCWIT, a ze wschodu lwowski zespół instrumentalny ROCKOKO. Nie zabrakło również gospodarzy Watry w Ługach - grupy LEMKO TOWER, a zabawę zagrał WODOHRAJ.

Watra wróciła na swoje dawne miejsce, plac festiwalu odremontowano. Dostępne były łazienki z prysznicami, a nawet parking z możliwością podłączenia przyczepy do prądu. Prócz koncertów czekało mnóstwo innych atrakcji, jak stoiska z gastronomią czy pływanie kajakami. Dzieci zabawiał Chowaniec ze strony www.lemkoland.com, który przygotował dla najmłodszych gry i konkursy.

 

mag

 

  • Dodaj link do:
  • wykop-pl
  • facebook.com
 

Komentarze

logo_kurier_gorzowski.png

                 

       Od autorów blogu:

 

       Założyliśmy blog wielu autorów - "Kurier Gorzowski" - aby za jego pośrednictwem, niejako w charakterze "kuriera" przekazywać Państwu istotne informacje z obszaru gmin powiatu gorzowskiego i sąsiednich powiatów. Liczymy również na Państwa pomoc w pozyskiwaniu ciekawych informacji z naszego regionu i zachęcamy do komentowania wpisów na naszym blogu.

                                                                                                                                                                                                                    autorzy Kuriera Gorzowskiego

info@kuriergorzowski.pl

W krzywym zwierciadle
Czy Gorzów powinien być "Wielkopolski" ?
Sonda