Polecamy

Co słychać?

Wielki Gorzow

Kategorie » Gorzów Wlkp. » Wielki Gorzow

2015-06-08 22:02
  • obecny kształt powiatu gorzowskiego
    obecny kształt powiatu gorzowskiego
  • koncepcja Macieja Nawrockiego
    koncepcja Macieja Nawrockiego

Od kilku lat mówi się o poszerzeniu granic Gorzowa Wlkp. Na razie poprzestano na dyskusji, z której nic nie wynika. Sprawa nie jest prosta a sąsiadujące z Gorzowem samorządy nie palą się do realizacji tego pomysłu…

Koncepcji poszerzenia granic miasta było wiele. Wszystkie były mało realne i nie były konsultowane z mieszkańcami sąsiadujących z miastem samorządów gminnych. Poprzedni zarząd starostwa powiatowego o koncepcji poszerzenia granic Gorzowa dowiadywał się z mediów. Podobnie było w przypadku lubuskiego marszałka i wojewody. W taki sposób władza wykonawcza i uchwałodawcza Gorzowa chciała powiększyć granice miasta. Absurd gonił absurd.

Inną drogą poszła Zielona Góra i teraz jest ona największym i najludniejszym miastem naszego regionu. Samorząd „winnego grodu” rozpoczął swoją pracę od przekonywania mieszkańców gminy Zielona Góra do stworzenia jednego organizmu z miastem. Im się to udało i teraz zastanawiają się jak wydatkować 100 mln zł rządowego bonusu.

Moim zdaniem jest szansa na poszerzenie granic miasta Gorzowa i nie likwidowanie Powiatu Gorzowskiego. Dwa lata temu Maciej Nawrocki zaproponował konsolidację ościennych gmin, co skutkowało by pozyskaniem dla nowo powstałych samorządów tzw. rządowych bonusów finansowych.

Nawrocki przedstawił dwie koncepcje. W pierwszej w skład powiatu gorzowskiego wchodziły by cztery gminy: Miasto Kostrzyn nad Odrą, Miasto i Gmina Witnica oraz Gmina Gorzów Zachód i Gmina Gorzów Wschód (lub zamiennie Gmina Gorzów Północ i Gmina Gorzów Południe). W drugiej koncepcji w skład powiatu wchodziło by pięć gmin: dwie na prawach miejskich i trzy na prawach gmin wiejskich (nazwy gmin wiejskich były by do ustalenia tak jak i siedziby władz).

W obydwu koncepcjach miasto Gorzów Wlkp. poszerza swoje terytorium o sąsiadujące z miastem wsie, co skutkowało by poszerzeniem obszaru i zwiększeniem liczby ludności miasta o około 10%. Z pięciu gmin wiejskich powstają dwie lub trzy nowe gminy wiejskie - większe, ludniejsze i bogatsze niż obecne. Przy tych założeniach nie likwidujemy powiatu gorzowskiego. Mamy także wtedy silniejsze i większe gminy wiejskie oraz większy i silniejszy Gorzów. Przy tej okazji istnieje też możliwość że nowo powołany powiat gorzowski powstanie w nowych granicach z czystą kartą – bez zobowiązań finansowych.

W mojej ocenie jeden i drugi projekt Macieja Nawrockiego jest realny i możliwy do przeprowadzenia. Koncepcje te są korzystne zarówno dla mieszkańców sąsiadujących z Gorzowem gmin wiejskich jak i dla mieszkańców samego Gorzowa.

Na razie nikt sie do połączenia nie pali. Ciekawe, co w tej kwestii zaproponuje prezydent Jacek Wójcicki i co będzie po 2022 roku, gdy skończą się pieniądze unijne....

 KS

 

  • Dodaj link do:
  • wykop-pl
  • facebook.com
 

Komentarze

logo_kurier_gorzowski.png

                 

       Od autorów blogu:

 

       Założyliśmy blog wielu autorów - "Kurier Gorzowski" - aby za jego pośrednictwem, niejako w charakterze "kuriera" przekazywać Państwu istotne informacje z obszaru gmin powiatu gorzowskiego i sąsiednich powiatów. Liczymy również na Państwa pomoc w pozyskiwaniu ciekawych informacji z naszego regionu i zachęcamy do komentowania wpisów na naszym blogu.

                                                                                                                                                                                                                    autorzy Kuriera Gorzowskiego

info@kuriergorzowski.pl

W krzywym zwierciadle
Czy Gorzów powinien być "Wielkopolski" ?
Sonda