Polecamy

Co słychać?

Wywiad z Panem Edmundem Dudkiem

Aktualności » Wywiad z Panem Edmundem Dudkiem

2016-09-15 06:50

W 2016 roku obchodziliśmy 70-tą rocznicę przywrócenia „Ziem Zachodnich” Państwu Polskiemu. To okazja i sposobność by przypomnieć o osobach zasłużonych dla Ziemi Gorzowskiej. Jedną z nich jest  Pan Edmund Dudek.

To mieszkaniec Ludzisławic, w gminie Santok człowiek znany i szanowany. Dziś w wieku 89 lat nadal pracuje – społecznie i zawodowo. To jedna z tych nielicznych osób, które w trudnych czasach powojennych potrafiły zjednoczyć i pobudzić lokalną społeczność do działania.

Pana Edmunda odwiedziliśmy dzięki radnemu powiatu gorzowskiego Mariuszowi Śpiewankowi, który mieszka w sąsiednich Lipkach Wielkich. Z Panem Edmundem współpracował przez wiele lat jako nauczyciel historii w Szkole Podstawowej, a następnie jako Radny Gminy Santok a później Rady Powiatu Gorzowskiego.

 

 

Edmund Dudek urodził się w 1927 roku w Wągrowcu w woj. wielkopolskim. W czasach wojennych został przeznaczony do pracy fizycznej dla Niemców. Gdy Rosjanie ruszyli z ofensywą na Berlin postanowił chwycić za broń i wziąć udział w wyzwalaniu Polski spod okupacji.

Tak trafił na „Ziemie Zachodnie”, gdzie z bratem osiedlił się w Ludzisławicach.  W 1945 roku przybyli tu ludzie z terenów II RP. Były to czasy niełatwe...

 

 

W Ludzisławicach pan Edmund założył pierwszą świetlicę oraz pierwszą remizę strażacką, w której pełnił funkcję komendanta straży pożarnej. Na terenie zalewowym często dochodziło do powodzi. Gdy przerwało wał w Lipkach Małych, w akcjach uczestniczyło ponad 200 strażaków. Komendant Dudek kierował pracami swojej jednostki.

Zmuszony do pracy w miejscowej spółdzielni produkcyjnej pomagał ciężko pracującym starszym osobom i chronił pokrzywdzone rodziny. Społeczność lokalna powoli się formowała a wieś „stawała na nogi”.

 

 

Do 2015 roku pan Edmund był sołtysem Ludzisławic - łącznie przez 57 lat. Jako radny gminy Lipki Wielkie a później gminy Santok a także jako radny powiatu i województwa starał się zadbać o potrzeby mieszkańców ze „swojego terenu”. Zrobił wiele na rzecz powstania województwa gorzowskiego. Wspólnie z nauczycielem historii Mariuszem Śpiewankiem zrobili wiele dobrego dla Zespołu Szkół w Lipkach Wielkich i dla tamtejszego Ośrodka Zdrowia.

Swoją aktywność Pan Dudek przejawiał także w parafii rzymskokatolickiej, która w 1945 roku została założona w Lipkach Wielkich. 4 września 2016 roku podczas Dożynek Gminnych w Lipkach Wielkich parafia świętowała Jubileusz 70-lecia.

 

 

 

Dzięki wzajemnej bezinteresownej pomocy ludzie potrafili  przetrwać ciężkie czasy powojenne i okres Polski Ludowej. Dziś czasy są inne i ludzie są inni. Żyje się łatwiej ale za wszystko trzeba płacić. Pokolenie tych, którzy przybyli na nasze tereny i odbudowywali nasz kraj po wojnie, odchodzi. Miejmy nadzieję, że pamięć o takich osobach jak Pan Edmund jeszcze długo pozostanie.

Dziękujemy Panu Mariuszowi za zaaranżowanie spotkania.

 

 

  • Dodaj link do:
  • wykop-pl
  • facebook.com
logo_kurier_gorzowski.png

                 

       Od autorów blogu:

 

       Założyliśmy blog wielu autorów - "Kurier Gorzowski" - aby za jego pośrednictwem, niejako w charakterze "kuriera" przekazywać Państwu istotne informacje z obszaru gmin powiatu gorzowskiego i sąsiednich powiatów. Liczymy również na Państwa pomoc w pozyskiwaniu ciekawych informacji z naszego regionu i zachęcamy do komentowania wpisów na naszym blogu.

                                                                                                                                                                                                                    autorzy Kuriera Gorzowskiego

info@kuriergorzowski.pl

W krzywym zwierciadle
Czy Gorzów powinien być "Wielkopolski" ?
Sonda