Polecamy

Co słychać?

Zasłużone wakacje dla uczniów z Sosen...

Archiwum » Zasłużone wakacje dla uczniów z Sosen...

2014-07-04 23:07

Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Sosnach (gmina Witnica) mimo swojej trudnej sytuacji ekonomicznej, kolejny raz wysłała na wakacje uczniów klas podstawowych oraz "zerówki"

 

W 2004 r. ze względu na malejącą liczbę dzieci, gmina Witnica zlikwidowała szkołę podstawową w Sosnach. Poprzez powołanie rok później Niepublicznej Szkoły Podstawowej, prowadzonej przez dyrektorkę Grażynę Jaśkiewicz i działaczki zawiązanego stowarzyszenia: Małgorzatę Borczyńską i Annę Graniczną, dzieci mogły znów uczyć się we wsi. Są tu klasy o średniej liczbie 7 uczniów.

Szkołę prowadzi Stowarzyszenie Edukacyjno-Kulturalne Dzieduszyc i Sosen. Placówka ma uprawnienia szkoły publicznej. W obecnej formule funkcjonuje od 2005 roku. Szkoła mieści się w pięknym, poniemieckim pałacyku na skraju parku. Uczęszczają do niej dzieci z Sosen, Starych Dzieduszyc, Nowych Dzieduszyc, Tarnowa, Witnicy, Nowin Wielkich. 

Przy szkole działa również Niepubliczny Punkt Przedszkolny "Sosenki" utworzony ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Uczęszczają do niego dzieci w wieku 3-5 lat.

Szkoła współpracuje m.in. z Kołem Gospodyń Wiejskich z Sosen, z którym zrealizowała już kilka projektów. 

O niełatwej sytuacji ekonomicznej, w której znajduje się szkoła, opowiada vice-prezes Stowarzyszenia, pani Małgorzata Borczyńska:

"Stowarzyszenie Edukacyjno-Kulturalne Dzieduszyc i Sosen to inicjatywa podjęta przez rodziców dzieci ze wsi Stare Dzieduszyce, Nowe Dzieduszyce i Sosny. W związku z trudną sytuacją ekonomiczną władze naszej gminy podjęły decyzję o likwidacji Szkoły Podstawowej w Starych Dzieduszycach. Nie mogliśmy pozwolić by względy finansowe i brutalne przesłanki ekonomiczne wzięły górę nad dobrem naszych dzieci, dlatego też z inicjatywy rodziców założyliśmy Stowarzyszenie Edukacyjno-Kulturalne Dzieduszyc i Sosen, które od 1.09.2005 r. prowadzi Niepubliczną Szkołę Podstawową o uprawnieniach szkoły publicznej, czyli nieodpłatnej. Obecnie do szkoły uczęszcza 19 uczniów oraz 8 w  klasie „O”

Ministerstwo Edukacji Narodowej i Sportu przygotowało program „Mała Szkoła”, który pozwala tworzyć szkoły publiczne prowadzone przez stowarzyszenia. Na podstawie rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej w sprawie innych form wychowania przedszkolnego od 2009 roku utworzyliśmy  także w naszej placówce Punkt  Przedszkolny „Sosenki”. Obecnie do Punktu uczęszcza 12 przedszkolaków.

Utrzymujemy się wyłącznie z subwencji oświatowej przekazywanej co miesiąc przez gminę. Jest to zaledwie połowa kwoty, którą gmina przeznaczała na prowadzenie szkoły kiedy była organem prowadzącym. Subwencja wystarcza nam jedynie na bardzo skromne pensje dla nauczycieli, obsługi i bieżące opłaty. Na pozostałe kwestie jak np. opał, pomoce naukowe, artykuły biurowe czy środki czystości, wyposażenie pomieszczeń czy wycieczki szkolne - fundusze pozyskujemy sami.

Gmina udostępniła nam budynek, w którym funkcjonowała poprzednia szkoła, ale cały koszt utrzymania budynku, czyli ogrzewania i bieżące remonty spoczywają na naszych barkach. Aby szkoła mogła funkcjonować dalej, konieczne jest wsparcie przez władze, lokalne społeczeństwo oraz środowisko biznesowe. Posiadamy Status Organizacji Pożytku Publicznego."

Wszystkich, którzy mogą wesprzeć edukację dzieci z Sosen prosimy o pomoc materialną na rzecz szkoły.

Zapraszamy do obejrzenia materiału filmowego o Szkole i relacji z zakończenia roku szkolnego.

 

  

                                                                               

  • Dodaj link do:
  • wykop-pl
  • facebook.com
 

Komentarze

logo_kurier_gorzowski.png

                 

       Od autorów blogu:

 

       Założyliśmy blog wielu autorów - "Kurier Gorzowski" - aby za jego pośrednictwem, niejako w charakterze "kuriera" przekazywać Państwu istotne informacje z obszaru gmin powiatu gorzowskiego i sąsiednich powiatów. Liczymy również na Państwa pomoc w pozyskiwaniu ciekawych informacji z naszego regionu i zachęcamy do komentowania wpisów na naszym blogu.

                                                                                                                                                                                                                    autorzy Kuriera Gorzowskiego

info@kuriergorzowski.pl

W krzywym zwierciadle
Czy Gorzów powinien być "Wielkopolski" ?
Sonda