Polecamy

Co słychać?

Zmiany potrzebne Mieszkańcom Kostrzyna

Rozmowa z » Zmiany potrzebne Mieszkańcom Kostrzyna

2014-11-05 22:15

Rozmowa z Anną Wichlińską.

"Zmiany potrzebne Mieszkańcom Kostrzyna"

Co, w Pani ocenie, należałoby usprawnić w sposobie funkcjonowania urzędów powiatowych,  aby Mieszkańcom Kostrzyna ułatwić załatwianie spraw urzędowych?

A.W. W mojej ocenie należy poszerzyć kompetencje jednostek samorządowych wspólnych dla Powiatu po to, aby większość spraw urzędowych można było załatwić na miejscu, w Kostrzynie. Mam tu na myśli Filie Starostwa Powiatowego, które znajdują się w Kostrzynie, zlokalizowane są w tutejszym Urzędzie Miasta. Chodzi o Powiatowy Urząd Pracy, Wydział Komunikacji czy też Budownictwa Starostwa Powiatowego. Poszerzenie tych kompetencji powinno prowadzić do tego, aby Filie Starostwa nie były sprowadzone do statusu biur składania podań. Obecnie po złożeniu podania i tak trzeba oczekiwać na to, że pracownik Filii osobiście zawiezie nasz wniosek do Starostwa w celu jego załatwienia, ale aby realnie móc załatwić sprawę ,,powiatową” na miejscu, w Kostrzynie.

Wydaje się, że to nie jest wielki problem, bo i tak Mieszkańcy Kostrzyna ostatecznie mają sprawę załatwioną na miejscu?

A.W. Tak, mają załatwioną, ale o ile w siedzibie Starostwa, formalności związane np. z rejestracją samochodu można załatwić już w godzinę, tak korzystając z pośrednictwa Filii Starostwa musimy czekać prawie tydzień. I to bez tablic rejestracyjnych samochodu, bo musimy je oddać urzędnikowi, który je zawozi do Starostwa. Mało kto w dzisiejszych czasach może sobie pozwolić na taki dyskomfort tygodnia bez samochodu..

Ale z kolei Powiatowy Urząd Pracy  spełnia wszystkie zadania jako jednostka powiatu, właśnie w Kostrzynie..

A.W. W mojej ocenie spełnia, ale niestety nie wszystkie. Bezrobotny, który był zarejestrowany w Urzędzie Pracy, a postanowił otworzyć działalność gospodarczą z wykorzystaniem dotacji z PUP podpisuje umowę na dofinansowanie nie w Kostrzynie, a w siedzibie Urzędu, w Gorzowie i to w zasadzie na peryferiach miasta. I wyobraźmy sobie, że jeżeli prosi o poręczenie takiej umowy np. swoje rodzeństwo, to sam musi stawić się do Urzędu i zabrać ze sobą siostrę czy brata. Z jednej sprawy formalnej ,,robi się” wycieczka całej rodziny do urzędu pracy i to na cały dzień. W tym postulacie o zwiększeniu kompetencji Filii Urzędu Pracy nie chodzi więc o to, aby jakoś diametralnie reorganizować jego pracę, ale aby tak poszerzyć kompetencje tego podmiotu na miejscu, aby wszystkie sprawy można było załatwić w Kostrzynie.

Przecież Mieszkańcy nie codziennie załatwiają spawy urzędowe, więc zapewne konieczność załatwienia konkretnej sprawy ,,od święta” poza Kostrzynem nie jest aż taką bolączką Mieszkańców..

A.W. Jest. Wbrew pozorom nie są to sprawy załatwiane sporadycznie. Oprócz Wydziału Komunikacji, czy PUP, mamy też sprawy związane z budownictwem, czy też np. szkolenia organizowane w ramach programów unijnych. Oczywiste jest, że gdyby odbywały się  tu, w Kostrzynie, o wiele więcej osób z miasta wzięło by w nich udział, a jest to nieocenione wsparcie np. dla młodych przedsiębiorców, którzy zwyczajnie albo nie mają czas albo środków, aby na takie szkolenie wyjechać.

Problem wyjazdów Mieszkańców poza Kostrzyn w celu załatwienia konkretnych spraw to już chyba jednak norma. Czy uda się to zmienić?

A.W. Tę normę widać najbardziej w sytuacjach ogólnie mówiąc- świadczeń zdrowotnych. Potrzebujący nagłej pomocy lekarskiej, poszukuje jej najpierw w przychodniach POZ, potem w placówkach prywatnych, a dopiero na końcu w miejscowym szpitalu. I  wielokrotnie się zdarza, że w rezultacie trafia do Dębna, Słubic, czy Gorzowa. To jest dla Mieszkańców niekorzystne, ale także niebezpieczne dla ich zdrowia i życia. Kostrzyn musi być miastem samowystarczalnym. Na pewno uda się to zmienić. Trzeba zlikwidować fikcyjność pomocy medycznej świadczonej tu, na miejscu i wprowadzić realne instrumenty takiej ochrony. Zmiany muszą być w tym zakresie jednak kompleksowe i dotyczyć także likwidacji wszystkich problemów związanych z placówkami medycznymi- a więc i rozwiązywać problem likwidacji SPZOZ, w tym rozliczenia i jego pracowników i wierzycieli.

Dziękuję za rozmowę

A.W. Dziękuję

 

 

  • Dodaj link do:
  • wykop-pl
  • facebook.com
 

Komentarze

logo_kurier_gorzowski.png

                 

       Od autorów blogu:

 

       Założyliśmy blog wielu autorów - "Kurier Gorzowski" - aby za jego pośrednictwem, niejako w charakterze "kuriera" przekazywać Państwu istotne informacje z obszaru gmin powiatu gorzowskiego i sąsiednich powiatów. Liczymy również na Państwa pomoc w pozyskiwaniu ciekawych informacji z naszego regionu i zachęcamy do komentowania wpisów na naszym blogu.

                                                                                                                                                                                                                    autorzy Kuriera Gorzowskiego

info@kuriergorzowski.pl

W krzywym zwierciadle
Czy Gorzów powinien być "Wielkopolski" ?
Sonda